"Rok dobrých správ" || "Rok dobrych wiadomości"

30.05.2023

"Rok dobrych wiadomości - Rok dobrých správ" to tytuł książki słowackiego artysty i twórcy filmów animowanych Martina Smatany, który w pierwszym roku od wybuchu pandemii koronawirusa zaczął zbierać informacje na temat pozytywnych historii, które miały miejsce w trudnych dla wszystkich czasach. Autor zebrał historie z całego świata i przygotował ich ilustrację z wykorzystaniem starych ubrań i przeznaczonych do wyrzucenia materiałów. W ten sposób powstały 52 historie opatrzone pięknymi grafikami i krótkim komentarzem. W samym środku książki znalazł się również cieszyński akcent, a dokładnie banerowa historia tęsknoty za otwartą granicą znaną wielu pod nazwą "Tęsknię za Tobą, Czechu / Stýská se mi po tobě, Čechu". Inicjatorami akcji byli Magda Szadkowska oraz Stefan Mańka (Člověk na hranici). Wystawa "Martin Smatana - Rok dobrých správ" (Martin Smatana - Rok dobrych wiadomości) została przygotowana przez stowarzyszenie Člověk na hranici z Czeskiego Cieszyna w ramach 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic i była prezentowana na rynku w Czeskim Cieszynie oraz w kawiarni Tramwaj Cafe w Cieszynie. Zaprezentowane grafiki opatrzone są historiami z książki, które na potrzeby polsko-czesko-słowackiego festiwalu teatralnego zostały przetłumaczone do języka polskiego przez Dariusza Tkaczewskiego.

Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle jest częścią 3. edycji Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha GRANATOWE GÓRY.

||

"Rok dobrých správ – Rok dobrych wiadomości" je název knihy slovenského umělce a tvůrce animovaných filmů Martina Smatany, který v prvním roce koronavirové pandemie začal sbírat informace o pozitivních událostech, které se staly v těchto těžkých časech. Autor shromáždil příběhy z celého světa a připravil k nim ilustrace s využitím starého oblečení a materiálů, které byly určeny jako nepotřebné. Tímto způsobem vzniklo 52 příběhů s krásnými grafikami a krátkým komentářem. V knize nalezneme také těšínský akcent a konkrétně bannerovou historii touhy po otevřené hranici, kterou mnozí znají pod názvem "Tęsknię za Tobą, Czechu / Stýská se mi po tobě, Čechu". Iniciátory akce byli Magda Szadkowska a Stefan Mańka. Výstavu připravil spolek Člověk na hranici z Českého Těšína jako doprovodnou akci 31. Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic a byla prezentována na náměstí v Českém Těšíně a v kavárně Tramwaj Cafe v Cieszyně. Prezentované grafiky zahrnují texty k jednotlivým příběhům, které pro náš česko-polsko-slovenský divadelní festival přeložil ze slovenštiny do polštiny Dariusz Tkaczewski. Výstava v Městské knihovně im. J. Śniegonia ve Wisle bude součástí 3. edice Festivalu Słowa im. Jerzego Pilcha GRANATOWE GÓRY.