Tramwaj Cieszyński wrócił! || Těšínská tramvaj se vrátila!

17.06.2019

W najbliższą sobotę, 22 czerwca o godz. 22:00, na budynku przy ulicy Menniczej 44 poczujecie klimat sprzed lat! Tego dnia do Cieszyna w formie wideomappingu przestrzennego oraz plenerowej wystawy wróci Tramwaj Cieszyński! || Již tuto sobotu, 22. června se od 22 hodin na ulici Mennicza 44 přeneseme v čase. Ve formě videomappingu a plenérové výstavy se k nám vrátí Těšínská tramvaj!

Tramvaj jezdila po ulicích Cieszyna a Českého Těšína pouhých 10 let, a přesto se zapsala do historie a paměti obyvatel obou měst. Není to jen sentimentální vzpomínka. Těšínská tramvaj se může řadit mezi kulturní dědictví našeho regionu a může být také oficiálním symbolem obou měst a jejich společné historie, stejně jako Rotunda sv. Mikuláše a sv. Václava v Cieszyně nebo těšínské chlebíčky se sleděm.

Jaká byla počáteční idea našeho projektu s názvem "Těšínská tramvaj se vrátila"? V minulosti se objevilo mnoho nápadů, jak vrátit tramvaj do obou Těšínů a některé měly i konkrétní podobu. Například na budobě bývalé vozovny byla instalována pamětní tabule, na náměstí v Cieszyně se objevila část tramvajových kolejí, připomínající o tramvajové lince. Města Český Těšín a Cieszyn společně v roce 2018 realizovala mikroprojekt s názvem "Analýza možnosti obnovení tramvaje jako turistické atrakce Cieszyna a Českého Těšína". V našem aktuálním projektu se tramvaj objeví jako součást video-mappingu, který proběhne dne 22. června 2019 od 22 hodin v Cieszyně, (na místě před divadlem Adama Mickiewicze, ul. Mennicza 44). Druhou aktivitou bude výstava fotografié a dalších dokumentačních materiálů (z části dosud nepublikovaných) a to na 11 bývalých tramvajových zastávkách a v místě bývalé vozovny. Výstava pokryje celkem 12 míst na trase dlouhé 1793 m. Česko-polský projekt realizují společně spolek Člověk na hranici a Fundacja Lokalsi.

||

Choć Tramwaj Cieszyński jeździł po ulicach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna tylko 10 lat, to zdołał na tyle mocno zapisać się na kartach historii, a także w pamięci mieszkańców, że obecnie stanowi zamierzchły symbol jednego niegdyś miasta. Pamięć i sentyment po cieszyńskiej linii tramwajowej urosły do rangi dziedzictwa kulturowego obu miast, dzięki czemu obecnie Tramwaj Cieszyński wymieniany jest obok oficjalnych symboli obu miast takich jak Rotunda św. Mikołaja, czy zyskująca na popularności "cieszyńska kanapka ze śledziem".

Jak do tego wszystkiego ma się idea projektu "Tramwaj Cieszyński wrócił!"? Dotychczas zrodziło się wiele pomysłów jak przywrócić tramwaj do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Pojawiały się nawet namacalne efekty takich działań. Na odnowionym budynku dawnej zajezdni odsłonięta została tablica przypominająca o jego pierwotnym przeznaczeniu, a na cieszyńskim rynku pojawił się krótki fragment odrestaurowanych oryginalnych szyn cieszyńskiego tramwaju przypominający o istnieniu w tym miejscu przystanku tramwajowego. W 2018 roku miasta Czeski Cieszyn i Cieszyn wspólnie przygotowały także mikroprojekt "Analiza możliwości przywrócenia tramwaju jako turystycznej atrakcji Cieszyna i Czeskiego Cieszyna".  W naszym projekcie tramwaj przybierze formę wideomappingu, który odbędzie się 22 czerwca 2019 od godz. 22:00 w Cieszynie (w okolicy Teatru im. Adama Mickiewicza, ul. Mennicza 44). Drugie działanie obejmuje wystawę fotografii i pamiątek (wraz z niepublikowanymi dotychczas materiałami), która umieszczona zostanie na 11 miejscach, gdzie kiedyś znajdowały się tramwajowe przystanki, jak również w miejscu gdzie zlokalizowana była tramwajowa zajezdnia. Wystawa obejmie w sumie 12 miejsc na trasie liczącej 1793 metrów. Czesko-polski projekt realizują wspólnie stowarzyszenie Člověk na hranici oraz fundacja Lokalsi.


Projekt "Tramwaj Cieszyński wrócił!Těšínská tramvaj se vrátila!" je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Fondu mikroprojektů Euroregionu Těšínské Slezsko - Śląsk Cieszyński v rámci programu Interreg V-A Česká republika - Polsko 2014-2020. Registrační číslo projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0001885 || Projekt "Tramwaj Cieszyński wrócił!Těšínská tramvaj se vrátila!" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020. Numer rejestracyjny projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0001885.